Fri. Dec 2nd, 2022

Lars Lagerbäck Längd /\ Lars Edvin Lagerbäck är en svensk fotbollstränare och tränare. Han föddes den 16 juli 1948 i Katrineholm. Han har även arbetat som fotbollsanalytiker för Viasat Fotboll.

Från 2000 till 2009 var han kapten för det svenska fotbollslandslaget och det gick vidare till fem raka finaler under hans tid. Han var kapten för Nigerias landslag under VM 2010 och var öarnas förbundskapten från 2011 till 2016, och guidade dem till EM-kvartsfinalen 2016.

Han var en betrodd rådgivare åt Sveriges statsminister Janne Andersson från sommaren 2016 till början av det nya året. Med början den 1 februari 2017 presiderade han över Norge som dess kung. Lagerbäck invigdes officiellt av det norska fotbollsförbundet den 3 december 2020. Han var under kontrakt efter VM 2022, men förbundet ville satsa på en långsiktig lösning. Han står på imponerande 186 centimeter.

Fakta och bio om Lars Lagerbäck Längd

  • Lagerbäck föddes i Katrineholm, men hans familj flyttade till Ovansjö, Medelpad, inte långt därefter eftersom hans far Tage fick arbete som skogvaktare där.
  • Lagerbäcks intresse för fotboll började i unga år och han började spela vid 12 års ålder för Alby FF, ett lag baserat i Alby, inte långt från Ovansjö.
  • När han bara var 15 år gammal gjorde han sitt första framträdande i klubbens A-lag som halvback.
  • Lars Lagerbäcks statskunskap och nationalekonomi vid Ume universitet var obligatorisk läsning för studenter i slutet av sextiotalet.
  • Vid sidan av studierna spelade han fotboll för Gimonäs CK och anställdes som medlem i lagets 1970-talslista.
  • Under de kommande två åren försökte klubben och misslyckades två gånger att flyttas upp till division 2.
  • Lagerbäck spelade själv kant, men han var oftast reserv.
  • Lars Lagerbäck började, förutom att spela fotboll och jobba på klubbens plan, vid den här tiden leda ungdomslaget.
  • Han provade på och valdes ut att spela för 1974 GIHs fotbollslag.


Kjell Pettersson och Roland Andersson, som båda blev biträdande förbundskapten under Lagerbäcks ledning, är ytterligare två uppmärksammade medarbetare.Lagerbäck och hans fru Barbro flyttade efter avslutad utbildning till Bollnäs i Hälsingland.Han började sin tränarkarriär på seniornivå 1977 när han tog över träningsuppgifterna i Kilafors IF, ett lag i hans närområde.Han tjänstgjorde även som Hälsinglands distriktsinstruktör under innevarande år.


1990 sökte och fick Lagerbäck en tjänst som instruktör hos Svenska Fotbollförbundet.Samarbetet med Tommy Söderberg (U21-tränare) började vid denna tidpunkt.Han scoutade det brasilianska landslaget som spelade i samma grupp som Sverige i VM 1994 i USA.Han arbetade som Tommy Söderbergs assistent från 1997 och 2000, medan Söderberg var huvudtränare.


Efter år 2000 Euro var Lagerbäck och Söderberg lika ansvariga.Under deras mandatperiod kvalificerade Sverige sig till VM 2002 och sedan 2004 EM. Trainer för Nigerias VM-trupp 2010, han har befäl över Island Lagset sedan 2011, och från 2014 har han tränat laget tillsammans med sin tidigare assistent, HeimirHallgrimsson.Han gick bort från urnan efter turneringen efter EM 2016, då han ledde Island till turneringens kvartsfinal innan han förlorade mot den slutliga mästaren England i semin.


Under föregående år deltog han i den norska ligan och nådde snabba framgångar, särskilt i Nations League.Om Lagerbäck misslyckas med att kvalificera sig till UEFA-EM 2020 kommer norska fotbollsförbundet att säga upp kontraktet den 3 december 2020.Hans plats har tagits av Stle Solbakken.Intervjun på Solnas Café Kärven med SportExpressens personal är avslutad.
Lars Lagerbäck säger, “Jag börjar bli gammal, jag har inte delad syn längre.Det blir ett hjärtligt återseende mellan den tidigare förbundskaptenen och den före detta stjärnmlvakten Magnus Hedman, som under många år fungerat som Sveriges mellanhand.

Lars Lagerbäck Längd