Luka Modric Längd
Luka Modric Längd

Luka Modric Längd /\ Hans familj tvingades fly under det kroatiska självständighetskriget under Modri’s pojke eftersom han föddes i Zadar.

NK Zadar. Zagreb

Vid 16 års ålder undertecknades han av Dinamo Zagreb efter att ha imponerat i ungdomens rangordningar i hans ursprungliga klubb, NK Zadar. Zagreb var hans första stopp för vidareutveckling, följt av låne -stints på Zrinjski Mostar och Inter Zaprei.

Han debuterade Dinamo 2005 och vann tre raka liga- och cup -segrar och tjänade 2007 års PRVA HNL Player of the Year.

klubbrekord

När Tottenham Hotspur undertecknade honom 2008 för en klubbrekord på 16,5 miljoner dollar, ledde han Spurs till deras första UEFA Champions League -utseende på nästan 50 år och nådde kvartfinalen i 2010–11 -turneringen.

Modri ​​gick med i Real Madrid sommaren 2012 för en kostnad på 30 miljoner pund. Där gjorde han en inverkan och hjälpte laget att vinna La.

Décima och tjänade honom en plats på den säsongslånga Champions League-programlistan för 2013–14. Från 2015–16 till 2017–18 spelade.

Modri ​​en nyckelroll i tre på varandra följande Champions League -titlar för Real Madrid under Zinedine Zidane och utsågs till säsongens lag varje gång. Som en Real Madrid -spelare har han vunnit fem UEFA Champions League -kronor, tre La Liga -titlar, en Copa Del Rey och fyra FIFA Club World Cups.

UEFA Club Football Award för “Bästa mittfältare” 2017 och 2018; La Liga Award för “bästa mittfältare” 2016 för andra gången.

Hans inkludering i FIFA FIFPRO World XI 2015 gjorde honom till den första kroatiska spelaren som presenterades i FIFA FIFPRO -teamet mellan 2016 och 2018, och han var en vanlig medlem i UEFA: s team av året 2016 till 2018. För för 2018. För årets år.

Luka Modric Längd

Första gången på mer än ett decennium tog en annan spelare än Lionel Messi eller Cristiano Ronaldo hem UEFA och FIFA -mäns Player of the Year -utmärkelser och FIFA Ballon d’Or -priser 2018.

I erkännande av hans professionella prestationer och engagerande attityd , han fick Golden Foot Award 2019.

I mars 2006 gjorde Modri ​​sin kroatiska debut mot Argentina och gjorde sitt första internationella mål mot Italien i en vänlig match. På varje större turnering har Kroatien kvalificerat sig för, inklusive.

UEFA EM (2008, 2012, 2016 och 2020), liksom FIFA World Cups (2006 och 2014), har Modri ​​varit en integrerad del av Kroatiens andra gyllene generation. Vid Euro 2008 blev han bara den andra kroatiska som utsågs till all-turneringslaget.

I sitt tredje VM, efter att ha förlorat i gruppen i båda sina tidigare två uppträdanden, ledde Modri ​​Kroatien till Victory och tjänade Golden Ball Award som turneringens bästa spelare.

I mars 2021 blev han den mest täckta spelaren i landets historia. Dessutom valdes han från 2007 till 2021 till årets kroatiska fotbollsspelare till ett rekord tio gånger.

Star som en riktig Madrid -spelare, Luka Modric kan befinna sig i varmt vatten med klubbens fans med tanke på den stora kontroversen som följde när.

Kylian Mbappe enligt uppgift snubbade Real Madrid att stanna vid Parc des Princes, trots att Mbappe har en lång historia av Spelar för Frankrike. Paris Saint-Germain framåt Kylian.

Mbappe förväntades gå med i Real Madrid efter att hans kontrakt slutade tidigare i år, bara för att 23-åringen skulle förlänga sin affär genom att underteckna en rekordförlängning på den franska klubben.

Ligue 1 President Javier Tebas har kallat fransmanens nya kontrakt “skandalöst” eftersom det enligt uppgift kommer att göra honom till den högst betalda fotbollsspelaren i världen.

Enligt Tebas är det anmärkningsvärt att Paris Saint-Germain (PSG) kan bevilja MBAppe ett sådant rejäl kontrakt efter rapportering av förluster.

Luka Modric utbytte skjortor med Kylian Mbappe efter Kroatiens 1-0-seger över Frankrike, en gest som osannolikt kommer att gå bra med Real Madrid-supportrar med tanke på klubbens tidigare historia med fransmannen.

Luka Modric Längd
Luka Modric Längd

By Wishful